Ukázat všechny blogové příspěvky

Anett a program DAAD

Víš o tom, že na FSV UK můžeš vyjet do zahraničí nejen skrze Erasmus+, ale také díky dalším programům? Přečti si rozhovor s Anettou Grögerovou, která využila stipendijní program DAAD a vyjela do Düsseldorfu.

Na jakou univerzitu jsi vycestovala?

Vycestovala jsem v rámci zimního semestru na Heinrich Heine Universität do německého Düsseldorfu. Celkově jsem tam strávila 4 měsíce a byla jsem tam od začátku října 2024 do konce ledna 2025.

Jaký byl přijímací proces a administrativní náležitosti?

Studuji momentálně obor Německá a rakouská studia na IMS FSV UK a moje katedra má s univerzitou v Düsseldorfu již dlouho uzavřenou partnerskou meziuniverzitní dohodu. Právě díky této smlouvě jsem mohla vyjet na semestr a získat stipendium od DAAD.

Co se přijímacího procesu týče, bylo to za mě o dost jednodušší než například Erasmus. Vyplnila jsem jednoduchou přihlášku, která se podepsala všemi třemi stranami a pak už jsem jen prošla procesem přihlašování na německé univerzitě. To už bylo ve stejném režimu, jako bych byla erasmák, bylo tedy potřeba vyplnit další online přihlášky, odeslat nějaké dokumenty do Německa, později se pak třeba přihlásit na koleje, ale to už záleží na každém. Těsně před výjezdem jsem s německou stranou podepsala DAAD smlouvu o vyplacení stipendia a to bylo vše. 

Jaké bylo studium na zahraniční univerzitě? Byla jsi tam spokojená?

Düsseldorf byl mým druhým výjezdem do zahraničí, takže už jsem trošku věděla, do čeho jdu 🙂 Studium oproti mojí předešlé zkušenosti bylo fajn v tom, že jsem si mohla vybrat jakékoliv předměty z nabídky HHU. Vím, že na univerzitě byl i široký výběr výuky jazyků a různých druhů jazykových seminářů, třeba jako zaměření se na gramatiku nebo čistě konverzaci v daném jazyce. 

Dobrá zkušenost byla určitě s vyučujícími a i dalšími pracovníky, všichni se mi ve všem snažili vyjít maximálně vstříc a na všem se dalo domluvit, to jsem velmi ocenila například i ve zkouškovém období, kdy jsem si s některými administrativními záležitostmi nebyla jistá, tak mi učitelé vždy pomohli. 

HHU má svůj obrovský kampus, to mi oproti Praze přišlo moc fajn. Člověk se o volných hodinách nebo na oběd může potkávat s kamarády z různých oborů, využít jednu z menz či cafeterií v rámci areálu nebo si jen tak posedět venku, což šlo i během některých teplejších podzimních dnů. Součástí kampusu je i univerzitní botanická zahrada, tou jsem často procházela při cestách ze školy na koleje. 

Co můžu také doporučit, je výborná nabídka sportů, zase v rámci univerzitního areálu se nacházelo sportovní centrum, které nabízelo množství různých aktivit, přes týmové sporty, až po individuální, taneční, posilování… Určitě si zde najde každý to své. Je to kromě nějakých Erasmus aktivit další možnost, jak se seznámit s novými lidmi, především tedy místními. 

Jinak co se města týče, Düsseldorf je takovým centrem umění, je zde plno galerií, uměleckých objektů a muzeí. Zajímavá je taky čtvrť Little Tokyo, jelikož zde žije největší japonská komunita v Evropě, tak j možné zavítat do různých japonských podniků a ochutnat jejich speciality. Legendární je například Takumi ramen bar, ale stojí za to i tradiční japonské kavárny a cukrárny. 

Vystačilo ti stipendium na pokrytí nákladů? Jak to bylo na místě s ubytováním?

Stipendium mi vystačilo na pokrytí nákladů bohatě, myslím, že můžu říct, že jsem toho plno objevila, vyzkoušela. Skvělý byl také Deutschland Ticket, který jsme jako studenti HHU dostali automaticky po zaplacení semestrálního poplatku. V rámci toho může člověk cestovat městskou hromadnou dopravou napříč spolkovou zemí a využívat i regionální spojení mezi městy. To byla skvělá příležitost se dostat do různých okolních měst, dokonce až na hranice s Nizozemím a ještě jsem ušetřila peníze. 

Co se ubytování týče, při přihlašování na univerzitu asi půl roku před mým odjezdem, jsme dostali možnost se přihlásit na koleje. Člověk musel vyplnit přihlášku a později se dozvěděl, zda místo na kolejích získal. Musím říct, že jsem tady u tohoto kroku čerpala již ze zkušeností z výjezdu do Německa na bakaláři, ale zároveň to není něco, co by se nedalo zvládnout. Zhruba v průběhu léta mi bylo přiděleno místo na koleji, bydlela jsem v rámci tzv. WG, což znamená něco jako sdílený byt. Se mnou bydlely v bytě ještě dvě Češky a měly jsme společnou kuchyň a koupelnu a každá svůj vlastní pokoj. Jedna z nevýhod výjezdu byla poloha kolejí, moje koleje se nacházely úplně na okraji města, ještě pod univerzitním kampusem, což sice zaručovalo klidné prostředí, mnoho tras pro procházky, místa na běhání a jiné sportovní aktivity, ale centrum města bylo daleko. To mě docela mrzelo, protože raději bych byla více mezi lidmi a objevovala město, navíc dopravní spojení na okraj města taky nebylo vždycky úplně ideální.

Pomohla ti v něčem tato zahraniční zkušenost? 

Určitě mi pomohla se ujistit v tom, že naprosto všechno se dá zvládnout, ve smyslu všechno si zařídit, domluvit v cizím jazyce, zorientovat se v novém a cizím prostředí i třeba dojít k německému zubaři 🙂

 V rámci univerzity jsem získala několik kontaktů, které by se do budoucna mohly v akademickém prostředí hodit. Seznámila jsem se s novými lidmi a objevila plno nových míst, které bych asi jen tak sama od sebe nenavštívila. Příště bych možná ale volila místo zimního semestru spíše ten letní, protože přece jen přes jaro a léto se toho ve městě víc děje, ale i podzim a vánoční trhy měly své kouzlo.

Sdílejte příspěvek s ostatními