Patricie Vanická je studentkou prvního ročníku bakalářského oboru Mezinárodní teritoriální studia a v současné době pracuje v centru Europa Experience, které zřizuje Zastoupení Evropského parlamentu a Evropské komise v ČR.
Můžeš nám popsat náplň své práce?
Práce v centru je velice příjemná a časově se dá perfektně skloubit se studiem. Naší hlavní náplní je věnovat se návštěvníkům, kteří k nám zavítají na prohlídku, odpovídat na otázky, které se týkají Evropské unie. Pro mě osobně je nejoblíbenější činností provázet žáky středních škol simulační hrou, jejímž prostřednictvím si vyzkoušejí práci europoslanců a procvičí si své řečnické a vyjednávací schopnosti. Celé centrum je velice interaktivní, takže se věnujeme i technické stránce chodu a pomáháme s výslednou realizací případných akcí, které se u nás konají.
Jak se ti daří skloubit studium a práci?
Samozřejmě záleží na časové náročnosti práce, ale většinou není problém skloubit brigádu/práci a studium. Člověk však ve volném čase musí pracovat mnohem efektivněji. Pro mě je v tomto nejlepším přítelem Google kalendář, ve kterém si ke každé povinnosti vyhradím určitý časový blok, což mě motivuje pracovat produktivněji.
Jak jsi získala první pracovní zkušenosti?
Na střední škole jsem dobrovolničila v několika organizacích jako kupříkladu v kroužku mladých obránců přírody či v neziskové organizaci zabývající se mezikulturní výměnou. Podařilo se mi také dostat na stáž do Akademie věd a po nástupu na univerzitu jsem začala spoluorganizovat Pražský studentský summit. Toto vše mi pomohlo získat relevantní stáž hned v prvním semestru studia. A to v Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. Pokud bych o současné práci a předešlé stáži nevěděla z jiných zdrojů, fakultní newsletter by mi určitě pomohl, protože i v něm jsem zaregistrovala obě tyto nabídky.
Máš nějaké doporučení, kde hledat první pracovní zkušenosti?
Určitě bych doporučila sledovat sociální sítě organizací nebo institucí, u kterých byste rádi pracovní zkušenost získali, jelikož oni sami nabídky například ke stážím sdílí. Pokud máte zájem o specifickou organizaci, tak bych se určitě nebála napsat i mimo vyhlášené výběrové řízení. Vyjádříte tím nadšení a třeba to může i klapnout. A také se hodí číst už zmíněný fakultní newsletter.
A nějaký tip na závěr?
Nejzásadnějším doporučením ode mě je začít s dobrovolnictvím nebo stáží v organizaci, jejíž činnost vám dává smysl. Získáte tím potřebné zkušenosti a dovednosti v oblastech, kterým byste se mohli v budoucnosti pracovně věnovat. A je také potřeba nebát se odmítnutí, které ze začátku může být častější, a hlavně se jím nenechat demotivovat.