Práce při studiu: Daniel Kobec
Daniel Kobec je studentem oboru Komunikační studia se specializací Marketingová komunikace a PR. Od srpna tohoto roku pracuje jako Sales Assistant ve společnosti Procter & Gamble, předtím více než rok zastával pozici Trade Marketing Intern ve společnosti L’Oréal.
Kde jsi získal první pracovní zkušenosti?
První pracovní zkušenosti jsem získal díky povinným praxím na střední škole, kde jsem byl zaměstnán jako administrativní asistent v menší bankovní firmě. Zde jsem pomáhal s překladem dokumentů a ad hoc analýzou.
Kromě praxí jsem absolvoval kurzy prostřednictvím platformy Coursera, které mi poskytly dostatek zkušeností, abych se dostal do finálního kola pohovorů na stáže ve firmách. Před každým pohovorem jsem si životopis upravil tak, aby byl co nejvíce přizpůsobený pozici, na kterou jsem se hlásil. Stojím si za tím, že jedna velmi kvalitně připravená přihláška bude mít vždy mnohem lepší výsledky než 10 nekvalitně podaných přihlášek. Vždy jsem se naučil něco nového a začal jsem se ihned soustředit na části mého životopisu, které nejvíce zaujaly zaměstnavatele, a dále jsem je vylepšoval. Tuto metodu jsem zkoušel několik týdnů v kuse, dokud jsem konečně neobdržel nabídku od společnosti L’Oréal.
Nebojte se podávat přihlášky i na pozice, u kterých máte pocit, že nemáte dostatek zkušeností. Dobrý manažer ve vás uvidí potenciál a pokud ho dokážete přesvědčit, vybere si vás před někým, kdo má více zkušeností, ale zato menší zápal.
Nyní pracuješ jako Sales Assistant v Procter & Gamble, jaká je náplň tvé nynější práce?
Hlavní náplní mé každodenní práce je komunikace s obchodním řetězcem Tesco a jeho českým a slovenským oddělením. Pomáhám s přípravou marketingových kampaní, promo plánů, listuji produkty a novinky do databáze, úzce spolupracuji s finančním oddělením kvůli každodenním fakturám atd. Momentálně mám pracovní úvazek na 28 hodin týdně, z čehož trávím 3 dny v kanceláři a 2 dny na home office.
Je pro tebe těžké skloubit práci a školu?
Svoji stáž v L’Oréalu jsem začal měsíc a půl před začátkem studia 1. ročníku MKPR a bohužel se nejednalo o jednoduchou záležitost. Zkombinovat práci a studium v tak raném stádiu bakalářského studia je velmi obtížné, ale můžu sebevědomě říct, že mi to dalo velmi silné organizační schopnosti, které jsem si postupem času osvojil. Ve 2. ročníku bakaláře to jde skloubit mnohem lépe, s výjimkou zkouškového období, naštěstí má ale většina manažerů pochopení a zmírní vám množství práce.
Nejlepší radou na organizaci práce a studia je pravidelný zápis do kalendáře. Téměř každou aktivitu si zapisuji a mám naplánovanou na nějaký čas v průběhu dne. Po konci mojí pracovní doby si vždy vypínám počítač a případně odpovídám na zprávy přes telefon, mentální zdraví je velmi důležité a člověk se nesmí přepracovat do vyhoření. Z toho důvodu je potřeba upřímně komunikovat vaše pocity a časové možnosti se zaměstnavatelem a nelhat.
Nabízí firma, kde pracuješ, nějaké stáže nebo trainee programy pro studenty?
Můj minulý zaměstnavatel L’Oréal nabízí velmi kvalitní stáže, které vás příjemným tempem zaučí na téměř jakoukoli pozici. Časový úvazek si můžete zvolit sami (28, 30 nebo 32 hodin týdně). Během působení potkáte mnoho vysokoškolských studentů a budete mít možnost zapojit se do velmi zajímavých projektů. Můj současný zaměstnavatel Procter & Gamble nabízí skvělý traineeship program, který vás rychlým tempem transformuje z asistenta do manažera, ale kvůli jeho časové náročnosti bych ho doporučil spíše studentům magisterských oborů. Přesto jde o velmi zajímavou a všestrannou zkušenost.
Máš nějaké tipy, kde hledat zajímavé pracovní pozice v oboru?
Pokud ho stále nemáte, tak si velmi doporučuji založit LinkedIn účet, kde bych si postupně začal přidávat spolužáky a případně kolegy z práce – networking je v dnešní době velmi důležitý. Můžete si zde nastavit pracovní upozornění na vámi zvolené pozice a stáže a být tak vždy informováni o stavu pracovního trhu.
Taky doporučuji sledovat Instagramové účty vašich oblíbených společností, někdy se tam může objevit nabídka práce, kterou byste normálně nikde jinde nemohli najít.
Mezi moje nejvíce osvědčené pracovní portály patří: LinkedIn, Glassdoor, jobs.cz, startupjobs.cz a prace.cz.
A nějaký tip na závěr pro studenty, kteří by chtěli získat první pracovní zkušenosti?
Pokud ještě nemáte žádné pracovní zkušenosti, vůbec nic se neděje! Jeden z nejlepších způsobů, jak získat prakticky využitelné zkušenosti, je prostřednictvím online certifikátů na vzdělávací platformě Coursera. Většina kurzů trvá 1–3 týdny a jsou nabízeny společnostmi a univerzitami z celého světa. Kurzy sice stojí peníze, ale jako studenti si můžete zažádat o bezplatný přístup. Univerzita Karlova také nabízí speciální členství přes Ezproxy, které umožňuje přístup k užitečným kurzům. Pokud budete mít jakékoliv otázky, neváhejte mě kontaktovat přes Instagram a já vám velmi rád pomůžu!