Nastartuj svou kariéru: životopis a motivační dopis

S naší kariérní poradkyní PhDr. Sylvií Fišerovou jsme pro tebe sepsali dvoudílnou minisérii článků, které ti pomohou získat první pracovní zkušenosti. V prvním díle se dočteš, jak sestavit atraktivní životopis a co patří do motivačního dopisu.
Bez životopisu a motivačního dopisu se neobejdeš. Zpracuj si svůj životopis tak, aby vzbuzoval zájem o osobní setkání, na kterém pak můžeš zaměstnavatele o svých kvalitách lépe přesvědčit. Každý musel někdy začít a je dobré zúročit všechny zkušenosti ze školních praxí, krátkodobých projektů, brigád i dobrovolnické činnosti. To vše ukazuje, co umíš a může být stejně hodnotné jako práce.
Pokud žádné zkušenosti nemáš, možná by bylo fajn se zamyslet nad možnostmi dobrovolnictví – například se můžeš podílet na pořádání akcí studentských spolků nebo v Dobrocentru UK. Stačí pár aktivit a už máš v CV plusové body. Nezapomeň také na stáže – některé firmy sice placené stáže nevypisují, ale lze domluvit třeba krátkodobou neplacenou stáž a z ní už může vzniknout následná placená spolupráce nebo alespoň dobrá zkušenost, kterou se můžeš prezentovat při hledání další práce. Dobře může působit také zahraniční výjezd s programem Erasmus+ nebo Erasmus+ praktické stáže.
Zaměstnavatelé si potrpí na aktuální a přehledné životopisy. Vždy si představ, že jim na jednu pozici přijde životopisů třeba padesát a mají omezený čas je přečíst. Proto by tvé CV mělo být stručné, výstižné a graficky přehledné. Nepoužívej žádné roztomilé fonty, ať se to personalistům dobře čte a také počítej s tím, že tvé CV někdo bude tisknout. Dej si pozor i na název přílohy, kterou do e-mailu přikládáš, vhodné je např. CV_jmeno_prijmeni_2025 ve formátu pdf.
Na začátku kariéry jedna stránka stačí, dvě strany jsou maximum. Vždy CV uprav pro konkrétní nabídku a pozici. Samozřejmě uváděj pravdivé informace, ale je možné některé zkušenosti popsat více a jiné méně podle toho, co je relevantní pro danou pracovní nabídku. Údaje se řadí od nejnovějšího k nejstaršímu, jak u pracovních zkušeností, tak u studia. Na počátku kariéry je sekce vzdělání obvykle před pracovními zkušenostmi, po více letech praxe se to většinou prohodí. Dávej si pozor na překlepy a gramatické chyby. Zbytečně tím svou vizitku můžeš pokazit a je to poměrně časté – dej svoje CV někomu přečíst, víc očí víc vidí.
A jak je to s fotkou? Záleží na tobě, ale pokud si fotku k CV přidáš, měla by být vhodná k pozici a životopisu – nehodí se výstřižek z fotky z dovolené. Je běžné na úvod CV zařadit 3 – 4 věty shrnutí, stručný popis sebe. Prázdná období a souběh činností je dobré vysvětlit, například dvě brigády současně nebo roční pobyt v zahraničí. Lze přidat také odkaz na portfolio a LinkedIn. Na LinkedInu můžeš mít více rozepsané role u daných pozic.
Pomoci ti mohou i šablony životopisů, například zivotopisy.cz nebo Canva. Šablonami se inspiruj, ale vždy CV uprav po svém, je to tvoje vizitka.
Pokud si o něj zaměstnavatel v inzerátu řekne, je vhodné zaslat i motivační dopis. Ten se snaž psát firmě a pozici na míru – nezasílej unifikovaný motivační dopis, personalista to většinou pozná a efekt z toho je nulový. Piš pozitivně a sebevědomě, ale ne „přemotivovaně“. Uveď, co tě na dané pozici zaujalo a proč tě to zaujalo a jaké své dosavadní zkušenosti bys na pozici využil/a. Pokud se poradíš s AI, v pořádku, ale ber to jen jako inspiraci. Motivační dopis psaný chatbotem personalista pozná a plusové body ti to určitě nepřidá.
V příštím díle se podíváme na to, kde hledat pracovní nabídky a jak využít jak své kontakty, tak služby které fakulta a univerzita studentům zdarma nabízí. Nezapomeň, že se také můžeš objednat na konzultaci v naší kariérní poradně. Pokud potřebuješ zkonzultovat jen své CV, ozvi se na e-mail: sylvie.fiserova@fsv.cuni.cz