Nastartuj svou kariéru: kde hledat práci

Je tady druhý díl minisérie, ve které ti poradíme, jak nastartovat kariéru. Tentokrát ti naše kariérní poradkyně PhDr. Sylvie Fišerová poradí, na jakých portálech nebo akcích práci hledat a jak využít networking.
Pracovní portály
Pokud se rozhodneš hledat stáž, brigádu či trvalejší práci, začni známými i méně známými pracovní portály, to jsou například:
jobs.cz
prace.cz
indeed.com
glassdoor.com
startupjobs.cz
atmoskop.cz
welcometothejungle.com
upwork.com
pracezarohem.cz
Dobrým zdrojem mohou být i různé fakultní skupiny. FSV UK zveřejňuje nabídky práce na Facebookové stránce. To jsou častěji nabídky relevantní i napříč obory a přichází na fakultu zvenčí. Většina institutů či kateder má své uzavřené skupiny, kde absolventi nabízí spolupráci mladším kolegům – například IPS Jobs, ISS Jobs, MKPR Jobs, aj. I na nástěnkách kateder a institutů se objevují nabídky práce, tak se občas podívej. A nezapomeň také na fakultní newsletter, který ti do emailu přijde každých 14 dní a vždy nějaké pracovní nabídky obsahuje.
Sleduj nejen weby, ale i sociální sítě tvých oblíbených společností, i tam někdy zveřejňují nabídky.
Kariérní veletrhy
Další možností jsou pracovní veletrhy. Naše fakulta organizuje veletrh pracovních příležitostí každý rok na podzim, v roce 2025 to bude 5. 11. Mezi vystavujícími společnostmi najdeš zástupce soukromého i neziskového sektoru, státní a veřejné správy a médií. Součástí akce bývá i doprovodný program a tematické přednášky.
Navštívit můžeš i komerční veletrhy, například v Praze se koná vždy na jaře Career Expo. Jsou zde sice hojně zastoupeny manuální či IT pozice, ale v doprovodném programu jsou i různé přednášky, které rozšíří tvé obzory, a mezi vystavovateli jsou i firmy z bankovního sektoru, médií, startupy atd.
Veletrhy práce pořádají i další fakulty UK nebo jiné univerzity. Pokud víš, že tě zajímá oborově nějaká další škola, podívej se, jestli pořádá vlastní veletrh – mohou tam být zajímaví vystavovatelé a většina VŠ vstup neomezuje jen na své studenty (stejně jako FSV UK vítá na veletrhu i studenty FF, PrF, FHS a dalších humanitních oborů).
Kariérní veletrhy, ať už fyzické nebo online, jsou skvělou příležitostí k tomu seznámit se s firmami, které aktivně hledají studenty. Navíc osobní kontakt může udělat větší dojem než e-mail. Nemusíš na veletrhu hned najít vytouženou práci, ale rozhovory s vystavovateli ti mohou přinést nové informace. Čím víc se budeš ptát, tím víc se dozvíš.
Networking a LinkedIn
Klíčem k nalezení vysněné práce může být i networking. Je dobré mluvit o tom, že hledáš práci se spolužáky a známými. Možná právě hledají někoho na krátkodobou výpomoc s projektem nebo znají někoho, kdo ti může pomoci. I přesto, že se nabídky zveřejňují na pracovních portálech a webových stránkách společností, jsou osobní kontakty při hledání práce zásadní.
Pokud ještě nemáš profil na LinkedInu, založ si ho. Linkedln funguje na principu propojování uživatelů do profesních sítí a pomáhá rozšiřovat profesní kontakty uživatelů. V českém prostředí jsou na LinkedInu spíše seniornější pozice, ale i toto se vyvíjí a během VŠ studia je ideální doba si profil založit a propojovat se se spolužáky, síť kontaktů z tvého oboru se ti bude hodit dlouhodobě. Můžeš sledovat různé stránky firem, organizací i jednotlivců, nabídky se k tobě dostanou mezi prvními.
Při vytváření LinkedIn profilu si dej záležet i na výběru profilové fotografie. Pokud nemáš žádnou vhodnou, využij možností na fakultních a univerzitních akcích. Ale i telefonem s pomocí přátel dokážeš získat použitelnou fotografii.
Na LinkedInu také rozbíháme skupinu FSV UK Students and Alumni, kde právě zkušenější absolventi mohou sdílet juniorské nabídky pro studující.
Další tipy
Hlídej si svou prezentaci na sociálních sítích
Pokud personalisty svým životopisem zaujmeš, budou o tobě chtít vědět více a nejspíš tě pozvou na pracovní pohovor. Ještě předtím ale obvykle zadají tvé jméno do vyhledávače a podívají se na dostupné informace o tobě. Zkus si třeba z anonymního okna sám/sama sebe vyhledat a při zveřejňování fotek na sítích přemýšlej nad tím, kdo je může dohledat.
Využívej příležitostí
Získat praktické dovednosti můžeš při organizaci konferencí nebo třeba v zahraničí jako dobrovolník. Zapojuj se do studentských soutěží, různých projektů či studentských spolků, i organizace studentských akcí může být dobrou položkou v životopise. Využívej příležitostí – náborových seminářů, kariérních dnů, stáží ad. Po studiu už tolik možností mít nebudeš. Zahraniční studijní pobyty jsou vždy dobrou položkou ve tvém CV.
Neboj se toho.
V nejhorším případě tě nevyberou, každá zkušenost tě ale posune.
Využij služeb kariérního centra UK a kariérní poradny na FSV UK
Kariérní poradenství může být vhodné pro každého – pro magistry i bakaláře, pro prváky i končící studenty či absolventy. Služby kariérního poradce nabízí FSV UK zdarma všem svým studentům a čerstvým absolventům. Univerzitní kariérní centrum nabízí také diagnostiku osobnostních a kariérových předpokladů.
Portfolio
Zpracuj si portfolio svých prací. U některých oborů (např. marketingová komunikace, žurnalistika) se hodí více než jinde. Můžeš přidat i osobní projekty, ukážeš tím zájem o určitá témata i mimo obor. Portfolio je fajn mít i čistě pro sebe. V některých momentech si třeba nejsi jistý/á, jestli toho umíš dost a když si otevřeš přehled svých dřívějších projektů, třeba tě to i navede k něčemu, co tě bavilo dříve a pomáhá to celkově k sebepoznání a dalšímu nasměrování kariérní cesty. Dnes už tvorbu portfolií usnadňují online nástroje.
Pokud potřebuješ s hledáním práce či kariérní cestou poradit, neváhej se objednat na konzultaci v naší kariérní poradně. Své CV můžeš zkonzultovat také přes e-mail, stačí napsat na sylvie.fiserova@fsv.cuni.cz
Přejeme ti hodně štěstí!